ŚWIAT Z INNEJ PRESPEKTYWY 
   Dane
   Cennik.
   Coś o mnie.
   English
   Galeria
   Kontakt
   Stan wód
   Szlak Baryczy
      Cennik.
   Szlak Konwaliowy
   Zaufali nam
   Dolina Baryczy
   Noclegi
   Regulamin
   Terminarz
   Uwaga
 

Szlak Baryczy

Szlak Baryczy.

Źródła znajdują się koło Ostrowa Wielkopolskiego, długość rzeki 138,5 km, ujście do Odry na 378,2 km. Jest to rzeka o najmniejszym spadku w Polsce (037 promila).

Szlak rozpoczyna się w Odolanowie i liczy 120 km . Jest to szlak łatwy, ale nieco uciążliwy ( 12 przenoszeń), jego przebycie wymaga minimum 5 dni. Rzeka przepływa przez malowniczy krajobraz doliny barycko-głogowskiej z pięknymi lasami łęgowymi i licznym ptactwem, zamieszkującym stawy. Spływ Baryczą jest atrakcyjny, ze względu na niskie brzegi, ułatwiające obserwację krajobrazu.

Atrakcją szlaku są Stawy Milickie, które w dolinie Baryczy zajmują 5324 ha i mają status rezerwatu oraz pozostałości dawnych grodów.

Na rzekę Barycz zapraszamy już od kwietnia do października.

W okresie letnim podczas długich upałów oraz braku opadów niektóre odcinki rzeki stają się niespływne, albo spływ jest bardzo urtudniony.

Najlepsze miesiące na spływ Baryczą to: kwiecień, maj

czerwiec, wrzesień, październik.

Szlak Orli.

Rzeka wypływa koło Koźmina i ma długość 88 km, ujście do Baryczy.

Szlak rozpoczyna się w Jutrosinie a przy niskim stanie wód w Korzeńsku, jego długość wynosi 44,8km (ok. 16 km). Jest on łatwy nawet dla początkujących kajakarzy, ale dość uciążliwy, przeszkody zmuszają do 6 przenoszeń.

Rzeka płynie przez łąki i pola uprawne. Na przebycie szlaku trzeba 2-3 dni.

Spływy jednodniowe: odcinki spływów:

MIlicz- Sułów (do zapory) ok 3 godziny spływu - Początkowo spory nurt rzeki, który później zwalnia. Rzeka wije się tworząc tzw. meandry Baryczy (odzinek w cale nieregulowanej rzeki,  spływny nawet gdy inne odzinki są niespływne:) Dopływając do śluzy w Sułowie rzeka jest 2x szersza. Końcowy odcinek przed śluzą mocno zarośnięty wodną roślinnośćią. Jeśli chcemy płynąć dalej  przenosimy kajaki (lewą stroną) przeniesienie ok 75m. zejście utrudnione szczególnie przy niskim stanie wody. W okresie letnim kiedy mamy szczęście i część wody jest puszczona w dół jesteśmy w stanie spłynąć aż do jazu Niezgoda. Bardzo ciężki odcinek pomiędzy zaporą w Sułowie a Mostem samochodowym w Sułowie - liczne kamienie i zwalone drzewa.

Sułów - Żmigród  najlepiej zacząć od mostu samochodowego. Zaczynając spływ popatrzmy czy rura biegnąca w poprzeg rzeki przy moście jest pod wodą (wówczas jest szansa ,że wody nam nie zabraknie), jeśli wystaje ponad lustro wody możemy liczyć się  z licznymi miejscami gdzie będziemy musieli ciągnąć kajak.

 
Copyright ©2007 by spływy kajakowe ŚWIAT Z INNEJ PERSPEKTYWY
Kreator Stron www